Gudstjänstschema

Dagliga gudstjänster

  • 8.30 Laudes (Morgonbön)
  • 20.30 Completorium (Aftonbön)
  • Dessutom lördagar, sön- och helgdagar 18.00 Vesper

Övriga gudstjänster

  • söndag 23 september 11:00
    Sjuttonde söndagen efter Trefaldighet: Högmässa Paul Lundell

  • tisdag 25 september 08:30
    Mässa: Bertil Olsson

  • torsdag 27 september 18:00
    Mässa: Anders Duvlund

  • fredag 28 september 08:30
    Mässa: Anders Duvlund

  • lördag 29 september 08:30
    Mässa: Anders Duvlund

  • söndag 30 september 11:00
    Mikaelidagen: Högmässa Anders Duvlund

  • tisdag 2 oktober 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 4 oktober 18:00
    Mässa: Jonas Nilsson

  • lördag 6 oktober 10:00
    Mässa: Henrik Broman

  • söndag 7 oktober 11:30
    Nittonde söndagen efter Trefaldighet: Högmässa Christian Braw

  • tisdag 9 oktober 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 11 oktober 18:00
    Mässa: bertil Olsson

  • söndag 14 oktober 11:00
    Tacksägelsedagen: Högmässa Göran Gerdås

  • måndag 15 oktober 08:30
    Mässa: Yngve Kalin

  • tisdag 16 oktober 08:30
    Mässa: Bertil Olsson

  • torsdag 18 oktober 16:00
    Mässa: Jonas Nilsson

  • söndag 21 oktober 11:00
    Tjugoförsta söndagen efter Trefaldighet: Högmässa Paul Lundell

  • tisdag 23 oktober 08:00
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 25 oktober 18:00
    Mässa: Bertil Olsson

  • söndag 28 oktober 11:00
    Tjugoandra söndagen efter Trefaldighet: Högmässa Sölve Hjalmarsson

  • måndag 29 oktober 10:00
    Mässa:

  • tisdag 30 oktober 08:30
    Mässa: Bertil Olsson

  • torsdag 1 november 16:00
    Mässa: Jonas Nilsson

  • lördag 3 november 11:00
    Alla Helgons Dag: Högmässa Göran Gerdås

  • söndag 4 november 11:00
    Alla Själars Dag: Högmässa Christian Braw

  • tisdag 6 november 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 8 november 18:00
    Mässa: Bertil Olsson

  • söndag 11 november 11:00
    Tjugofjärde söndagen efter Trefaldighet: Högmässa Håkan Sunnliden

  • tisdag 13 november 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 15 november 18:00
    Mässa: Bertil Olsson

  • lördag 17 november 08:30
    Mässa: Pär-Magnus Möller

  • söndag 18 november 11:00
    Söndagen före Domssöndagen: Högmässa Pär-Magnus Möller

  • tisdag 20 november 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 22 november 18:00
    Mässa: Jonas Nilsson

  • söndag 25 november 11:00
    Domssöndagen: Högmässa Paul Lundell

  • tisdag 27 november 08:30
    Mässa: Bertil Olsson

  • torsdag 29 november 18:00
    Mässa: Bertil Olsson

  • söndag 2 december 11:00
    Första söndagen i Advent: Högmässa Christian Braw

  • tisdag 4 december 08:30
    Mässa: Bertil Olsson

  • torsdag 6 december 18:00
    Mässa: Jonas Nilsson

  • fredag 7 december 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • lördag 8 december 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • söndag 9 december 11:00
    Andra söndagen i Advent: Högmässa Jonas Nilsson

  • tisdag 11 december 08:30
    Mässa: Bertil Olsson

  • torsdag 13 december 18:00
    Mässa: Bertil Olsson

  • söndag 16 december 11:00
    Tredje söndagen i Advent: Högmässa Göran Gerdås

  • tisdag 18 december 08:30
    Mässa: Jonas Nilsson

  • torsdag 20 december 18:00
    Mässa: Bertil Olsson

  • söndag 23 december 11:00
    Fjärde söndagen i Advent: Högmässa Bertil Olsson